ابعاد ميز پينگ پنگ


ميزهاي پينگ پنگ همگي به صورت مستطيل و داراي ابعاد مشخصي هستند اندازه اي استاندارد ، که توسط ITTF  (فدراسيون بين المللي تنيس روي ميز) تعيين شده است و همه توليد کنندگان آن را رعايت ميکنند. طبيعتا استثنا هايي وجود دارد و بعضي از توليد کنندگان ميزهايي با اندازه کوچکتر توليد ميکنند که معيار خاصي ندارد و رسمي نميباشد.


ابعاد ميز توسط آيين نامه هاي ITTF  تعيين ميشوند. سطح ميز به شکل مستقيم بر روي بازي تاثير ميگذارد و ساير اجزا مانند پايه ها و قاب ساختار ميز را تشکيل ميدهند. سطوح عمودي کنار ميز شامل سطح بازي نيست و فقط صفحه افقي مد نظر است.


سطح بازي که با نام سطح بالايي نيز شناخته ميشود بايد به شکل مستطيل و داراي ابعاد زير باشد:


طول : 2.74 متر


عرض : 1.525 متر


ارتفاع : 76 سانتي متر


ابعاد ميز تنيس روي ميز


ابعاد تور پينگ پنگ


تا به حال دقت کرده ايد که قبل از شروع مسابقه پينگ پنگ داور ارتفاع تور را اندازه گيري ميکند؟ در اين مورد هم استانداردهايي وجود دارد که بايد رعايت شوند.


ارتفاع قانوني تور 15.25 سانتي متر است که لازم است تمامي طول تور در اين ارتفاع قرار داشته باشد. که اين امر به وسيله بندي که از قسمت بالايي تور عبور ميکند و به پايه ها متصل ميشود محقق ميشود. پايه ها نيز بايد 15.25 سانتي متر ارتفاع داشته باشند و از کناره هاي ميز هم 15.25 سانتي متر فاصله داشته باشند.


رنگ ميز تنيس روي ميز


علاوه بر مواردي که گفته شد ITTF  از لحاظ ظاهري نيز مواردي را مشخص کرده است. سطح ميز پينگ پنگ بايد داراي رنگ يکنواخت و مات باشد. در حاليکه اکثر ميزهاي مسابقات به رنگ آبي تيره هستند اما در قوانين ITTF  فقط به رنگ تيره اشاره شده است.(يعني ميز ميتواند هر رنگ تيره اي به غير از آبي نيز باشد)


البته ميزهايي با رنگ روشن نيز وجود دارند که اگر آنها را بپسنديد گزينه هاي مناسبي هستند اگر چه ميزهاي روشن با قوانين ITTF  سازگار نيستند و جهت استفاده در منزل ، اداره و ساير موارد تفريحي مناسب هستند.


ميز سبز پينگ پنگ


محوطه بازي


معمولا به دليل کمبود فضا ميزهاي پينگ پنگ در محيط هاي کوچک قرار داده ميشوند. اما فضاي ايده آل براي بازي چقدر است؟ فضاي توصيه شده 6 متر در 4.5 متر است تا بتوانيد به راحتي بازي کنيد.


با اين حال ITTF  قوانين سختگيرانه تري دارد و طبق اين قوانين محيط بايد حداقل داراي 14 متر طول و 7 متر عرض باشد. همچنين اطراف محوطه بازي بايد 5 متر فضاي خالي وجود داشته باشد. طبق قوانين طول پارتيشن هايي که محيط بازي را محصور ميکنند بايد کمتر از 1.5 متر باشد تا به بازيکنان اجازه دهد با حرکت دادن يک قسمت به راحتي به محوطه بازي وارد و يا از آن خارج شوند. اين جزئيات را ميتوانيد در مسابقات مهم مشاهده کنيد.


براي بازيکناني که با ويلچر بازي ميکنند و يا مسابقات پيشکسوتان منطقه بازي ميتواند کمي کوچکتر باشد. حداقل محوطه  براي بازيکنان با ويلچر 8 در 6 متر و براي پيشکسوتان بايد 10 در 5 متر باشد.


ضخامت ميز پينگ پنگ


هيچ اندازه رسمي براي ضخامت ميز وجود ندارد اما زمانيکه توپ را از ارتفاع 30 سانتي متري رها کنيم پس از برخورد با ميز بايد 23 سانتي متر به سمت بالا حرکت کند و در تمامي قسمت هاي ميز به صورت يکنواخت برقرار باشد. ميزهاي مورد تاييد ITTF  معمولا بين 22 تا 25 ميلي متر ضخامت دارند و شامل قسمت زيرين براي حمايت نيز هستند.


ITTF-Approved  چيست؟


اگر ميز پينگ پنگ و يا ساير تجهيزات پينگ پنگ داراي نماد ITTF-Approved  باشند به اين معني است که تمامي آزمايشات ITTF  را پشت سر گذاشته و گواهينامه لازم براي استفاده در مسابقات رسمي را دريافت کرده است. اين فرايند کاملا دقيق است و تمامي مواردي را که در بالا به آنها اشاره شد را شامل ميشود.


با اين حال بسياري از ميزهاي استاندارد فاقد تاييديه ITTF  هستند. مثلا بسياري از ميزهاي خانگي و تفريحي که البته نيازي هم به اين تاييديه ندارند. اخذ و حفظ نشان تاييد ITTF  هزينه بسياري دارد و به همين دليل خيلي از کمپاني ها به دنبال آن نيستند.


نمونه اي از ميز مورد تاييد ITTF


به عنوان مثال ميز Butterfly Centrefold 25  که در رنگ سبز نيز توليد شده است داراي اين استاندارد است. رويه اين ميز ضخامت 25 ميلي متري با قاب محکم دارد. اين ميز به شکل تا شو و مناسب براي بازيکنان با ويلچر طراحي شده و ساخت کشور آلمان است.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

Todd Amy Sam ساختمان يووا سكه دولت عشق تکتا هوش مصنوعي دکوراسيون داخلي و خارجي Susan کلينيک خانه درد